خانه / دیدنیها / کلیسای جامع واشنگتن

کلیسای جامع واشنگتن

cathedral_w3b6زمانیکه طرح ساختن پایتخت آمریکا در سال ۱۷۹۲ بانجام رسید٬ درآن پیش بینی شد که مکانی ملی برای همه گردهم آئیهای غیر دولتی ساخته شود که چندمنظوره نیز باشد. حدود یکصد سال بعد٬ در سال ۱۸۹۱ در یک نشستی این طرح جامه اجرا پوشید و نسبت به ساخت کلیسای جامع واشنگتن اقدام عملی صورت گرفت.

پس از تعیین ساختار اجرائی و مدیریتی این مجموعه و تآمین بودجه٬ کلنگ این بنای عظیم که در زمینی باندازه  ۲۳ هکتار در منطقه شمال غربی واشنگتن قراردارد٬ در سال ۱۹۰۷ طی مراسمی توسط رئیس جمهوروقت آمریکا٬ تئودر روزولت زده شد. بنای کلیسای جامع ملی واشنگتن٬ یکی از نادرترین و طولانی ترین پروژه های تاریخ است که cathedral_1ساخت و مراحل تکمیلی آن  قریب به دوقرن بطول میآنجامد. کلیسای جامع واشنگتن  از حیث معماری و  بزرگی  رتبه دوم در آمریکا و ششمین کلیسای بزرگ  در جهان است.

همانطور که در طرح بوده است٬ این بنای ملی٬ همیشه محلی برای مراسمهای بزرگ از جمله خاکسپاری ویلسون٬ آیزنهاور٬ و لوتر کینگ بوده است. درب این بنای عظیم برروی همگان بازد بوده و در تمام طول سال٬ فعالیتهای معنوی و فرهنگی متنوعی در اینجا باجرا در میآید

نکات برجسته زیادی راجع به بنای این مجتمع وجود دارد که بخشی از آن از این قراراست:

 • طولانی شدن پروژه
 • سنگ اصلی این بنا از منطقه بت لحم فلسطین آورده شده و در آن جمله ای از انجیل یوحنا در آن حک گردیده است که میگوید« کلمه جسم گردید و میان ما ساکن شد»
 • بزرگترین پنجره شیشه رنگی این بنا٬ ۲۶ متر قطر دارد
 • مراسم خاکسپاری و یادبود ۲۱ رئیس جمهور آمریکا
 • گروه کر در کلیسای جامع ملی واشنگتن  یکی از معروفترین های کلیسائی است

برای رسیدن به محل کلیسای جامع واشنگتن٬ علاوه بر وسیله شخصی٬ می توان از وسائط نقلیه عمومی مانند اتوبوس و مترو نیز استفاده نمود. در محل این بنا٬‌پارکینگ نیز وجود دارد که در روزهای متفاوت٬ شرایط و ضوابط خاصی دارد.

کلیسای ملی واشنگتن دارای سالنهای متعدد و مختلف می باشد که هرکدام دارای ویژگیهای خاص خود می باشد. در سالن مرکزی که بسیار عظیم و جادار هست عموما مراسمهای مهم برگزار می گردد. این عمارت خود دارای سالنهای متعدد٬ جایگاهها٬ و محلهای نشیمن می باشد.

درقسمت های پائین این عمارت٬ مکانهای بسیار متنوع و متفاوت برای عبادت گروهی ٬ فردی٬ و نمایشی وجود دارد.با اینکه این مجمتع دیدنی است ولی بعضی از مردم به آن بعنوان یک حرم و عبادتگاه می نگرند که نگاهی متفاوت از یک  موزه است. بنابراین به قسمتهای عبادی آن که بیشتر از قسمت زیرزمینی آن قراردارد می روند تا در خلوت به عبادت بپردازند.

 

 

باغ تقدیس – باغی برای قرون

 

cathedral_0496webاز جاذبه های ویژه این مکان ملی و تاریخی٬‌ باغ تقدیس یا« انجمن اسقفها» است که گونه های گیاهی و درختان آن الهام گرفته از کتابهای متعدد از جمله کتاب مقدس است.در این باغ سعی شده تا از همه توانهای هنری و  تخصصی کارشناسان استفاده کرده ومجموعه ای را خلق نماید که خود الهام بخش انسانهای زیادی در دروه بازگشائی این مکان ملی شده است. بهشتی کوچک و سحر انگیز در کنار ساختمانی عظیم که هر دو شگفت آفرین هستند.

ویژگی هائی که به این باغ میتوان تخصیص داد عبارتند از:

 • ترکیب گونه های گیاهی
 • زیبائی شکل و ساختاری باغ
 • حوزهای منحصر بفرد که الهام گرفته از کلیسای نیویورک است
 • محلهایی برای نشستن و مطالعه
 • چشم اندازهای باغ که تداعی کلیسای جامع گوتیک در قرن ۱۴ را دربردار
 • چند مسیر ورودی و خروجی که دسترسی به همه مکانهای اطراف باغ را فراهم می نماید
 • فروشگاهی برای خرید سوغاتی و یادبود. در این فروشگاه٬‌انواع و اقسام اشیاء٬ کتاب ٬ و دیگرمصورات عرضه می شود که برای توریست و یا ایمانداران جاذبه ویژه و منحصر بفردی داشته که در مکانهای دیگر امکان تهیه آنها را ندارند.

 

بازدید از این مجموعه دیدنی که برای همگان آزاد می باشد٬ غنیمتی است که در خاطره ها ماندگار می شود

بعد قبل
cathedral_71
cathedral_21 
cathedral_91 
cathedral_31 
cathedral_81 
بعد قبل

برای جزئیات بیشتر به وب سایت کلیسای جامع مراجعه شود

Check Also

منت ورنون

منت ورنون جائی است که جرج واشنگتن٬ اولین رئیس جمهور آمریکا٬ و خدمه او زندگی …

خرس در ویینا

براساس گزارشهای مردم و پلیس٬ خرس سیاهی در محوطه بازی در ویینا (Trap Road) در …

پاسخ دهید